Implant tani czy markowy? - Galileo Dental

Czy warto wybrać tani implant? - przekonaj się czy warto zdecydować się na zamiennik

22 Gru 2015 / Implantologia

Od małego każdy z nas uczy się oszczędzania. Uczymy się szukać tanich rozwiązań i zastępować drogie produkty ich mniej kosztownymi odpowiednikami. Czy w przypadku implantów zębowych warto wybrać mniej kosztowne rozwiązanie?

Większość potencjalnych pacjentów implantologicznych nie ma wystarczającej wiedzy na temat implantów, nie wiedzą co tak naprawdę dostają oraz czym się kierować przy wyborze właściwego lekarza dentysty-implantologa.

Wielu lekarzy oferujących tzw. tanie implanty, może używać tanich odpowiedników-tzw. klonów implantów stomatologicznych, które rzeczywiście są tańsze niż implanty markowe.

Zatem czym się różnią "tanie implanty-klony" od implantów markowych ?

Klony implantów najczęściej są produkowane ze stopów różnej jakości i o zróżnicowanym stopniu czystości. Rodzaj materiału z którego wykonany jest implant, jego kształt, decyduje o zdolnościach do osseointegracji, czyli procesu zrastania się implantu z kością, do której jest wszczepiony. Klony implantów stomatologicznych najczęściej nie mają długofalowych, udokumentowanych badań naukowych i klinicznych, w przeciwieństwie do implantów markowych, renomowanych firm które posiadają swoje ośrodki badawcze i instytuty. Dlatego klony implantów stomatologicznych- tzw. tanie implanty mogą zwiększać ryzyko:

  • zakażenia,
  • słabego gojenia kości,
  • zwiększonej utraty kości wokół implantu,
  • problemów z nadbudową protetyczną,
  • recesji dziąseł (obsuwanie się dziąsła).
W konsekwencji może doprowadzić to do utraty implantu lub problemów estetycznych prac protetycznych.


Z kolei tzw. implanty markowe produkowane są przez renomowane firmy które posiadają własne ośrodki badawcze oraz instytuty. Implanty markowe mają długą historię badań oraz przewidywalne wyniki. Dzięki przeprowadzanym badaniom, firmy wprowadzają nowe, innowacyjne rozwiązania które chronione są patentami. Wymaga to czasu i nakładu znacznych środków finansowych. Jednak w zamian pacjent otrzymuje " produkt " bezpieczny, najwyższej jakości, posiadający gwarancję na całym świecie. Implanty renomowanych firm to szansa na:

  • przewidywalne gojenie,
  • długoterminowe utrzymanie implantu w jamie ustnej,
  • zdrowie tkanek miękkich i kości wokół implantu ,
  • sukces leczenia protetycznego.

Potencjalni pacjenci mają prawo wiedzieć, jaki implant im się proponuje. Pacjenci powinni być świadomi oferowanego produktu, być poinformowani o potencjalnych zagrożeniach i dokonać świadomego wyboru. Klony implantów mogą spełniać swoją funkcję w pewnych sytuacjach, ale ich długoterminowe wyniki są w większości nieznane i nie udokumentowane.
To jest powód, dlaczego duża część lekarzy specjalistów chirurgów, protetyków czy periodontologów nie korzysta z tanich klonów implantów stomatologicznych.

Jeśli proponowane są tanie implanty stomatologiczne, upewnij się i zapytaj, jaki rodzaj implantów jest oferowany. Zasługujesz na pełną informację o implancie, którego planujesz mieć wszczepionego w kość a ma tobie służyć przez długie lata.

Inną sprawą jest kwestia wiedzy i doświadczenia dentystów, którzy mają wszczepiać implanty i wykonywać na nich pracę protetyczne. 

Ci, którzy oferują taką usługę w niskiej cenie, zazwyczaj mają ukończone podstawowe kursy, a jedynym potwierdzeniem jest otrzymane świadectwo ukończenia szkolenia. Niestety, nie zawsze ten dokument potwierdza autentyczne umiejętności, a w tym przypadku brak wiedzy jest realnym zagrożeniem dla zdrowia pacjenta i może spowodować nieodwracalny uszczerbek na zdrowiu.
Dlatego dowiedz się więcej o lekarzu-implantologu któremu chcesz zaufać. Czy jest specjalistą w dziedzinie implantologii i czy regularnie podnosi swoje kwalifikacje.
Kolejną kwestią jest gabinet/klinika, w której wykonuje się leczenie implantologiczne.
W takim przypadku zawsze trzeba pomyśleć o tym, że implanty wszczepiane są raz na całe życie, a więc nasuwa się pytanie czy za kilka, kilkanaście lat gabinet, w którym wykonało się usługę, będzie funkcjonował, gdzie szukać pomocy i gwarancji.

Jako potencjalny kandydat do leczenia implantologicznego, istnieje kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed kontynuowaniem leczenia.

FAKT: NA ŚWIATOWYM RYNKU W CHWILI OBECNEJ JEST PONAD 300 ZAREJESTROWANYCH SYSTEMÓW IMPLANTOLOGICZNYCH. W POLSCE ZAREJESTROWANYCH JEST OK. 20 SYSTEMÓW IMPLANTOLOGICZNYCH.

Konkurencja na rynku implantów stomatologicznych jest bardzo duża. Patenty na poszczególne elementy systemu implantologicznego, które wygasły a sprawdziły się i okazały odpowiednie do stosowania u ludzi, stały się łakomym kąskiem dla innych firm implantologicznych, które to kopiują sprawdzone już rozwiązania. Producenci implantów szukający miejsca na już konkurencyjnym rynku implantów dentystycznych, kopiują sprawdzone rozwiązania implantologiczne nieznacznie je modyfikując. Takie implanty znane są jako klony i są sprzedawane lekarzom po znacznie obniżonych cenach. W większości przypadków, klony implantów stomatologicznych nie mają żadnej długoterminowej klinicznej dokumentacji.

FAKT: SZKOLENIE LEKARZA IMPLANTOLOGA TO DŁUGI
I ŻMUDNY PROCES.

Oddając się w ręce lekarza implantologa upewnij się czy ma on wystarczającą wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Lekarz który chce zajmować się implantologią musi przejść różnego rodzaju szkolenia zarówno z zakresu chirurgii jak i protetyki implantologicznej. Wiele firm implantologicznych organizuje "weekendowe" szkolenia na których lekarze uczą się m.in. wprowadzać implanty w plastikowe modele szczęk. Takie szkolenie zwykle uwieńczone jest uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego odbycie kursu lub nabycia umiejętności. Ale czy to na pewno wystarczy ? Zdecydowanie nie. Wyszkolenie lekarza implantologa to długi wieloletni i żmudny proces wymagający licznych szkoleń z zakresu chirurgii jak i protetyki implantologicznej, niekiedy bardzo kosztownych. Taki lekarz powinien stale podnosić swoje kwalifikacje.

O tym, że nie zawsze tanie rozwiązanie jest dobre, i że czasem warto zapłacić więcej za naprawdę dobry i bezpieczny produkt wiemy w GALILEO. Odwiedź nasz gabinet w Warszawie, a poznasz nie tylko wszystkie tajemnice implantów, ale i skorzystasz z naszej wiedzy. Bezpłatnie udzielimy Ci konsultacji stomatologicznej.

autor: LEKARZ STOMATOLOG KAMIL ABED | SPECJALISTA - CHIRURG STOMATOLOGICZNY miejsce: Warszawa | usługa: IMPLANTY STOMATOLOGICZNE