Alchemia wybielania

22 Gru 2015 / Leczenie

Osoby dbające o swój wygląd i zdrowie uważane są za bardziej atrakcyjne. Chętniej podejmujemy z nimi wspólne działania zarówno w życiu towarzyskim, jak i biznesie.
Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Proces wybielania zębów w Klinice GALILEO poprzedza zawsze konsultacja, podczas której lekarz stomatolog dokonuje wnikliwej oceny jamy ustnej pacjenta. Przeprowadzone badanie poparte jest wykonaniem zdjęcia panoramicznego, które szczegółowo ujawnia ewentualne ubytki w uzębieniu. Jeśli pojawia się taka konieczność, automatycznie rozpoczyna się leczenie - zdrowe zęby (i dziąsła) warunkują pożądany efekt ich wybielania.

Diagnostyka na podstawie zdjęcia RTG jest równie istotna jak rzetelnie przeprowadzony wywiad z Pacjentem dotyczący między innymi: przebytych chorób, przyjmowanych leków czy nawyków Pacjenta (jak palenie papierosów, picie kawy, mocnej herbaty itd.). Są to czynniki najczęściej warunkujące niejednolity odcień zębów przed rozpoczęciem procesu wybielania. Z drugiej strony lekarz stomatolog rozmawia z Pacjentem na temat Jego oczekiwań odnośnie: czasu (po upływie którego można spodziewać się widocznych efektów), stopnia intensywności wybielania zębów oraz wkładu finansowego, jaki Pacjent postanowił zainwestować w kompleksowy zabieg.

Szczegółowy wywiad o dualnym charakterze podczas Pierwszej Konsultacji (aspekt kliniczny i oczekiwania Pacjenta), umożliwi lekarzowi dobór metody wybielania - zawsze indywidualny dla każdego Pacjenta.

CZY WYBIELANIE JEST BEZPIECZNE?
Zdobyte przez nasz zespół doświadczenie oraz zaangażowanie w każdego Pacjenta, w połączeniu z miarodajnymi badaniami, daje pewność, że zabieg wybielania jest skuteczny i bezpieczny. Istotne w pomyślnym przebiegu procesu jest restrykcyjne przestrzeganie zaleceń lekarza.

Praca stomatologów w klinice GALILEO opiera się na zasadzie otwartości i lojalności wobec Naszych Pacjentów, dlatego rzadko, ale zdarza się, że nasi specjaliści odradzają decyzję o wybielaniu zębów. Do przeciwwskazań nalezą między innymi: nałogowe palenie papierosów, stany zapalne dziąseł, starte szkliwo zębów, nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne i chemiczne, okres ciąży i karmienia piersią, osłony lub korony założone na zębach (których nie da się wybielić) oraz zęby martwe.

METODY WYBIELANIA
DOMOWE WYBIELANIE ZĘBÓW METODĄ NAKŁADKOWĄ
Pierwszą metodą wybielania zębów oferowaną przez Klinikę GALILEO jest metoda nocnego wybielania nakładkowego. Technika ta składa się trzech nieskomplikowanych etapów:

  1. Lekarz wykonuje wycisk górnej i dolnej szczęki po uprzednim badaniu zębów.
  2. Protetyk formuje gipsowy odlew zębów.
  3. Przygotowuje się elastyczne nakładki na żel.

Stomatolog udziela Pacjentowi szczegółowej instrukcji, tak, by stosowana w zaciszu domowym metoda nakładkowa (wygodna) stała się nieskomplikowanym rytuałem dnia codziennego. Atutem, o którym wspominają Nasi Pacjenci jest wygoda- technika ta nie wymaga dużej ilości czasu. Pacjenci otrzymują proste zalecenia, stosowanie których umożliwią osiągnięcie najlepszych efektów.

Kompleksowy proces wybielania trwa około dwa, trzy tygodnie. Zabieg nie wymaga powtórzeń. Jeśli jednak pojawi się taka potrzeba, po upływie 6 miesięcy, można ponownie zastosować preparat. Nakładki zakłada się już wtedy tylko na kilka nocy.

WYBIELANIE BEZ AKTYWACJI ŚWIATŁA
Druga metoda polega na zastosowaniu żelu o bardzo wysokim stężeniu bez udziału światła jako aktywatora. Zęby przed rozpoczęciem wybielania odizolowuje się (dla ich bezpieczeństwa) od tkanek miękkich. Następnie nakłada się warstwę żelu. Co 5 minut lekarz miesza żel na zębie, który po 10-15 minutach zostaje usunięty. Jeśli u Pacjenta pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, istnieje możliwość ponownego nałożenia żelu, by finalnie osiągnąć kolor w pełni nas satysfakcjonujący. Jest to metoda, którą stosujemy wyłącznie w gabinecie. Żel wybielający w tej metodzie jest preparatem o bardzo wysokim stężeniu. Z tego względu, zabieg przeprowadzany jest stacjonarnie, pod ścisłą kontrolą stomatologa, który monitoruje prawidłowy i bezpieczny przebieg wybielania.

Po wybielaniu
Na tym etapie zaangażowanie i współpraca Pacjenta z lekarzem stomatologiem odgrywa zasadniczą rolę w powodzeniu zabiegu wybielania. Dlatego przez dwie godziny po wybielaniu nie należy jeść i pić niczego poza wodą mineralną. Aby utrwalić efekt wybielania, przez 72 godziny po zabiegu, Pacjent powinien unikać pokarmów i napojów barwiących, gdyż zęby w tym okresie są bardziej wrażliwe na ponowne wchłonięcie barwników. Produktami zakazanymi są: kawa, herbata (nie tylko czarna, także owocowa), czerwone wino, jagody, buraki, barszcz czerwony, cola i inne napoje gazowane, soki. Zalecana jest tak zwana "biała dieta", czyli pokarmy nie posiadające barwników. Jej nieprzestrzeganie skutkować może częściową lub całkowitą utratą efektu wybielania. Pacjentom zalecamy również rezygnację z palenia papierosów oraz unikanie gorących jak i zimnych pokarmów i napojów.