Protetyka - Galileo Dental

Protetyka

22 Gru 2015 / Leczenie

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. Do odtworzenia zębów wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (na podbudowie metalowej), protezy nylonowe, a do stałych m.in. uzupełnienia ceramiczne - korony i mosty (porcelana na podbudowie metalowej lub bezmetalowej - bardziej estetyczne).

Aby uzupełnienia protetyczne spełniały wymagania estetyki i piękna należy wziąć pod uwagę bardzo różne kryteria. Najważniejsze jednak jest, aby odtworzone zęby były w naturalnych proporcjach i ich ustawienie było harmonijne w stosunku do dziąsła, warg i twarzy.

Rozwój technologiczny i dostęp do najlepszych urządzeń, oraz wiele lat badań pozwalają nam zaproponować naszym pacjentom najdoskonalsze rozwiązania protetyczne.

Każda praca protetyczna jest indywidualnie dostosowana do potrzeb Pacjentów. Na podstawie szczegółowej analizy każdego przypadku omawiany jest przebieg leczenia. Na tym etapie staramy się zapewnić, aby zastosowane materiały protetyczne były optymalnie dobrane zapewniając tym samym pozytywne i najtrwalsze z możliwych rezultatów. "Zęby dostępne od zaraz" w protetyce nigdy nie będą wyróżniały się wyjątkowością i pięknem. Wymagający Pacjenci mają jasno sprecyzowane oczekiwania: pragną indywidualnego podejścia, wyjątkowości zamiast ujednolicenia.

Dla pacjentów z bezzębiem proponujemy protezy over denture wsparte na implantach lub na uzębieniu resztkowym bądź suprastruktury protetyczne oparte na wielu implantach.
Pacjentom z brakującymi kilkoma zębami proponujemy mosty z podwyższeniem zwarcia w strefie podparcia, co powoduje poprawę rysów twarzy.
Dla Pacjentów ze wszystkimi zębami, ale z problemami typu :zęby starte, drobne i małe, niskie korony trzonowców, szpary między zębami, proponujemy również podwyższenie zwarcia w strefie podparcia zgryzu poprzez odbudowę zębów na wysokość, a w zakresie zębów przednich ich wydłużenie z zamknięciem szpar.

Nadrzędnym celem leczenia protetycznego jest zaoferowanie rekonstrukcji protetycznych o wyraźnie lepszym standardzie ze spojrzeniem z zupełnie innej perspektywy oraz nowej estetyki poprzez połączenie perfekcji natury i wyobraźni na drodze do doskonałości.

Proponujemy Państwu odtwarzanie zębów w sposób identyczny do naturalnych pod każdym względem. Wszystko, co tworzymy powstaje najpierw w naszych umysłach i jest wielokrotnie modyfikowane.
Naszą aspiracją jest zapewnienie Państwu promiennego uśmiechu.

Korony protetyczne są uzupełnieniem protetycznym pozwalającym na odbudowę zębów bardzo zniszczonych - rozległe ubytki próchnicowe, liczne odbudowy kompozytem. Jest to najtrwalsze rozwiązanie pozwalające cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.

Estetyczna korona protetyczna zbudowana jest z dwóch struktur z tzw. podbudowy czyli czapeczki oraz z porcelany napalanej na tę czapeczkę, która przypomina tkanki zęba. Podbudowa ta może być wykonana z metalu (szlachetnego, nieszlachetnego) lub ze specjalnej twardej porcelany.

KORONY KROK PO KROKU
KROK PIERWSZY
DIAGNOSTYKA I PRZYGOTOWANIE PLANU LECZENIA
Na pierwszej wizycie odbywa się konsultacja, w której zakres wchodzi:

 1. Badanie stomatologiczne.
 2. Zdjęcie panoramiczne zębów.
 3. Zdjęcie cyfrowe uzębienia.
 4. Analiza Uśmiechu.

Analiza Usmiechu przeprowadzana jest w obecności Pacjenta i stanowi podstawę do napisania planu leczenia wraz z kosztorysem, określając które zęby potrzebują okoronowania.
Bardzo istotnym etapem diagnostyki jest dokładna analiza zębów pod kątem ewentualnego leczenia kanałowego oraz wzmocnienia go wkładem koronowo-korzeniowym.
Leczenia kanałowego wymagają zęby bardzo zniszczone, kilkakrotnie już odbudowywane lub zęby wymagające znacznego szlifowania. Często jest to bardzo trudne do określenia na pierwszej wizycie i w planie leczenia opisuje się ten etap jako opcjonalny (możliwy), etap, do którego wskazaniem będą dolegliwości ze strony zęba. Zęby po leczeniu kanałowym muszą być zaopatrzone wkładem koronowo-korzeniowym, ponieważ taki ząb pewnym czasie traci swoją elastyczność i może się złamać.

KROK DRUGI
SZLIFOWANIE ZĘBA, POBRANIE WYCISKU, DOBÓR KOLORU, WYKONANIE KORONY TYMCZASOWEJ.
Druga wizyta zwykle jest wizyta kluczową, podczas której nastąpi szlifowanie zęba lub całych grup zębowych pod korony. Podczas preparacji zęba może się okazać, że niezbędne jest przeprowadzenie leczenie kanałowego zęba w celu uniknięcia wszelkich ewentualnych powikłań- ostre zapalenie miazgi, a w konsekwencji przyzębia przyszczytowego. Następnie pobierany jest wycisk protetyczny. Precyzyjny wycisk opracowanego zęba jest warunkiem powodzenia leczenia protetycznego, tak aby odbudowywany ząb niczym nie odróżniał się od pozostałych. Wszystko po to, aby laboratorium protetyczne mogło wykonać na podstawie tych wycisków idealnie dopasowaną, o najwyższej szczelności brzeżnej pracę protetyczną (korona , most, licówka).

Po opracowaniu zęba pod koronę i pobraniu wycisku niezwykle istotnym elementem dalszego postępowania jest zaopatrzenie filaru-kikuta koroną tymczasową, która spełnia wiele istotnych funkcji, a przede wszystkim zabezpiecza oszlifowany ząb przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak ciepło, zimno itp. Oraz pozwala na bezpieczne i estetyczne funkcjonowanie Pacjenta w oczekiwaniu na pracę ostateczną.
Bardzo istotnym etapem tej wizyty jest dobranie koloru korony. W Klinice GALILEO przy pracach wysoce estetycznych zwykle na tym etapie lekarzowi towarzyszy technik dentystyczny lub pacjent kierowany jest do laboratorium.

KROK TRZECI
PRZYMIARKA I ZACEMENTOWANIE GOTOWEJ KORONY.
Ostatnia wizyta to przymiarka oraz zacementowanie właściwej korony. Przy pracach skomplikowanych i wysoce estetycznych przymiarki dokonuje się na osobnej wizycie, jednak najczęściej korona jest odpowiednio przygotowana i od razu może zostać zacementowana.

KORONY PORCELANOWE NA METALU NIESZLACHETNYM
Jest to rodzaj koron, które są ostatnimi w wyborze rozwiązaniami w odbudowie estetycznej zębów.

Dlaczego?
bardzo często powodują w kontakcie z płynami ustrojowymi i otaczającymi tkankami alergie manifestującą się rozpulchnieniem i zaczerwienieniem dziąseł, po kilku latach istnieje ryzyko pojawienia się brzegu korony co powoduje wystąpienie nieestetycznego szarego przebarwienia na granicy z dziąsłem, czapeczka metalowa jest swoistą blokadą dla światła, co powoduje, że tego typu korony wyglądają nienaturalnie, brak możliwości osiągnięcia tak wysokiej estetyki z jaką mamy do czynienia w przypadku koron pełnoceramicznych.

Z wyżej wymienionych powodów każdemu Pacjentowi, który oczekuje pracy o najwyższym standardzie proponujemy korony pełnoceramiczne lub korony na metalach szlachetnych (złoto, tytan).

KORONY PORCELANOWE NA PODBUDOWIE ZE ZŁOTA
Złoto jest materiałem cenionym w stomatologii od stuleci. Korony na złocie to druga grupa koron przez nas polecanych, zaraz po koronach pełnoceramicznych.

Właściwy bowiem dobór materiałów, a do takich należy stop złota, staranność wykonawstwa laboratoryjnego oraz wiedza i praca lekarza składają się na ostateczny pozytywny wynik rehabilitacji protetycznej, do których należą korony i mosty na złocie. Złoto w stomatologii znane jest od wieków, a folia złota była jednym z pierwszych materiałów stosowanych do odbudowy zębów.

Korony i mosty na złocie wykazują bardzo dużą dokładność przylegania do filaru zębowego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku precyzyjnych uzupełnień protetycznych np. w pracach opartych na implantach. W przypadku koron na złocie nie pojawia się podrażnienie dziąsła brzeżnego, co oznacza ich wysoką biozgodność; występuje mniejsze odkładanie płytki nazębnej. Korony na złocie to również znakomita biokompatybilność, czyli absolutny brak drażnienia tkanek miękkich i twardych otaczających koronę. Kolejna zaleta to bakteriobójczość oraz bakteriostatyczność złota, dzięki którym nie rozwija się próchnica wtórna wokół tych uzupełnień. Do niewątpliwych zalet należy zaliczyć również odporność na korozję, gdzie w porównaniu z koronami na metalach nieszlachetnych nie wystąpi na pewno niepożądane odczucie Pacjenta, do których należy:

 • nieprzyjemny smak,
 • pieczenie języka,
 • stany zapalne dziąseł wokół koron,
 • alergie.

Wyżej wymienione zalety w połączeniu z ciepłą barwą złota, dzięki której można uzyskać zadawalający efekt kosmetyczny wykonywanych koron i mostów, to niewątpliwie silne argumenty przemawiające za wyborem materiałów, z których powinny być wykonane korony i mosty.

W związku z powyższym, zaraz po koronach pełnoceramicznych pozbawionych jakiegokolwiek metalu, korony na złocie, są drugimi z wyboru koronami sugerowanymi w planie leczenia dla wymagających Pacjentów.

KORONY PEŁNOCERAMICZNE
Korony pełnoceramiczne są pierwszymi w kolejności koronami polecanymi w klinice GALILEO Pacjentom bardzo wymagającym. Wysokie wymagania estetyczne stawiane uzupełnieniom protetycznym spowodowały szereg badań prowadzących do znalezienia rozwiązania protetycznego, które najlepiej będzie naśladowało naturalne szkliwo zęba. Obecnie uzupełnienia pełnoceramiczne zaliczane są do najlepszych. Wysoki standard uzupełnienia uzyskiwany jest za sprawą zastosowania komputerów na każdym etapie ich projektowania i wytwarzania. Dzięki temu uzyskane uzupełnienie protetyczne wykazuje takie same cechy jak naturalny ząb. Przez wzgląd na wysokie walory estetyczne uzupełnienia pełnoceramiczne proponowane są Pacjentom do rekonstrukcji uzębienia w strefie estetycznej. Cercon czyli tlenek cerconu potocznie nazywany białym złotem ze względu na swoje doskonałe właściwości i wysoką wytrzymałość na zginanie znajduje coraz bardziej powszechne zastosowanie w odbudowach koron i mostów.

WYSOKA ESTETYKA
Uzupełnienia pełnoceramiczne zrewolucjonizowały możliwości uzyskiwania efektów estetycznych koron. Ząb naturalny jest na tyle transparentny, że światło przechodzi przez całą jego grubość. Podobny efekt otrzymujemy przy uzupełnieniach pełnoceramicznych, gdzie uzyskujemy wyrafinowane efekty estetyki własnych zębów. W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych w przeciwieństwie do koron porcelanowych na metalu unikamy również efektu sinego dziąsła, w okolicy szyjki zęba.

BIOKOMPATYBILNOŚĆ
W środowisku jamy ustnej stopy metali stosowane w uzupełnieniach protetycznych mogą ulegać korozji, wykazując działania toksyczne. Za wywołanie korozji odpowiedzialne są głównie jony metali nieszlachetnych. Reakcją na jony są objawy alergiczne. Zwykle dominują objawy miejscowe, np. zaczerwienienie dziąsła. Przyczyną tego jest wnikanie jonów do otaczających tkanek miękkich. W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych takie zjawisko nie zachodzi, gdyż cercon jest całkowicie obojętny dla tkanek organizmu. Reakcją na jony są objawy alergiczne. Zwykle dominują objawy miejscowe, np. zaczerwienienie dziąsła. Przyczyną tego jest wnikanie jonów do otaczających tkanek miękkich. W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych takie zjawisko nie zachodzi, gdyż cercon jest całkowicie obojętny dla tkanek organizmu. Badania wykazały, że na powierzchni cerconu stwierdza się występowanie i kondensację płytki bakteryjnej w stopniu znacznie mniejszym niż w przypadku szkliwa, cementu lub jakiegokolwiek innego materiału służącego do odbudowy. Dzieje się tak dzięki idealnej gładkości powierzchni oraz elektrostatycznemu oddziaływaniu odlewu ze szkła ceramicznego.

BEZPIECZEŃSTWO

PRECYZJA, SKRUPULATNOŚĆ I KUNSZT
Idealne przyleganie wewnętrznej części korony do tkanek twardych zęba uzyskujemy dzięki zastosowaniu komputera na każdym etapie tworzenia koron - CAD/CAM.

CAD (Computer Aided Design) czyli projektowanie wspomagane komputerowo, gdzie komputer jest wykorzystywany na każdym etapie projektowania oraz CAM (Computer Aided Manufacturing) czyli komputerowe wspomaganie wytwarzania. Dzięki zastosowaniu CAD/CAM, a także tlenku cerconu uzyskujemy najwyższej jakości prace protetyczne. Cechą charakterystyczną systemu jest przetwarzanie obiektów widocznych na ekranie monitora (modeli 3D), a następnie wycinanie elementów widocznych na ekranie z bloczków materiałów.
Technologia CAD/CAM, która jest wykorzystywana w procesie produkcyjnym pozwala osiągnąć doskonałą szczelność korony. Projektowanie korony widoczne jest na monitorze, co pozwala na uzyskanie wielokrotnego zbliżenia, aby zadbać o najmniejszy szczegół korony. Uzupełnienia protetyczne wykonane metodą komputerową odznaczają się wysoką precyzją, a co za tym idzie bardzo dobrym przyleganiem, znacznie lepszym niż uzupełnienia wykonywane tradycyjnymi metodami. Cały proces odbywa się przy użyciu komputera i oprogramowania do projektowania, eliminując w ten sposób wiele błędów popełnianych przez ludzi.

Współczesna stomatologia to na pewno stomatologia estetyczna. Dziś najlepszym wypełnieniem i alternatywą dla wypełnień wykonywanych w gabinecie z kompozytu dla zębów tylnych jest inlay i onlay.

INLAY, ONLAY
Inlay i onlay to kosmetyczne wypełnienia w koronie zęba, które stosuje się w przypadku dużych ubytków. Stanowią one alternatywę wypełnienia w zębie wykonanego metodą tradycyjną. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego (guzków, bruzd punktów stycznych, między zębami). Wykonuje się je w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków. Najczęściej wykonywane są z porcelany ze względu na jej uniwersalne właściwości, ale można je również wykonywać ze stopów złota, materiałów kompozytowych lub jako kompozycje złożone np. złoto i ceramika.

Inlay i onlay mają wiele zalet. Są trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie. Odbudowany ząb wygląda bardzo naturalnie i może nadal spełniać swoje funkcje szczególnie dzięki precyzyjnej odbudowie kształtu anatomicznego.

Zalety rozwiązania Inlay, Onlay nad wypełnieniem klasycznym:

 • WYPEŁNIENIE KLASYCZNE
 • Redukują wytrzymałość zęba w 50%
 • INLAY, ONLAY
 • Wzmacnia ząb o 75%
 • WYPEŁNIENIE KLASYCZNE
 • Średnia żywotność wypełnienia ok. 5-7 lat
 • INLAY, ONLAY
 • Średnia żywotność wypełnienia ok. 10 lat